Nieukończony autoportret, po 1876 r. Muzeum Narodowe w Krakowie
Nieukończony autoportret, po 1876 r. Muzeum Narodowe w Krakowie

Henryk Siemiradzki (1843-1902) – polski malarz, przedstawiciel nurtu akademickiego. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu. Następnie mieszkał w Rzymie. Jego najsłynniejsze dzieła to „Pochodnie Nerona”, kurtyna Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, kurtyna Teatru Miejskiego we Lwowie, „Chrystus i jawnogrzesznica”, „Dirce chrześcijańska”, „Wazon czy kobieta”.

W 1884 roku Siemiradzki nabył posiadłość w Strzałkowie koło Radomska. Przebywał tam głównie w wakacje. Przebudował dworek i zamierzał dostosować go nawet do pobytów zimowych. Nie udało mu się jednak zrealizować tego planu, ponieważ zmarł.

Siemiradzki jest postacią niezbyt znaną w naszym kraju. Tymczasem jego twórczość z pewnością na szeroką uwagę zasługuje.

Gdy napisałem pracę magisterską, zdałem sobie sprawę, że ogromny trud włożony w jej stworzenie poszedł trochę na marne. Jeden egzemplarz trafił do uczelnianego archiwum, jeden do promotora, jeden dla pani recenzent. I ja jeszcze sobie też jeden egzemplarz na pamiątkę wydrukowałem.

Postanowiłem wówczas, że będę w dalszym ciągu przyglądał się temu tematowi, zwłaszcza, że naprawdę mnie on zaintrygował.

Wynikiem mojego zainteresowania jest niniejsza strona internetowa z opublikowaną treścią mojej pracy magisterskiej oraz liczne artykuły w prasie drukowanej, internecie, publikacjach książkowych.

Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj wiele ciekawych informacji! Liczę także na współpracę z osobami, które posiadają inne, nieznane mi materiały i zdjęcia.

Strona nie będzie pretendowała do portalu informacyjnego o Strzałkowie. Nie będę tutaj zamieszczał wszystkich aktualnych wiadomości z życia tej wsi. Jednakże jeśli wiecie o czymś ciekawym – możecie mnie poinformować, z chęcią zamieszczę 🙂

Jestem otwarty na propozycje reklamowe. Zapraszam także do działu O autorze.

Be Sociable, Share!