Podczas tegorocznych wakacji dość często napotykałem na pamiątki bądź skojarzenia związane z Henrykiem Siemiradzkim. Na początek kilka słów o Aleksandrze Siemiradzkim.

Od razu muszę napisać, że nie wiem czy ci dwaj panowie byli ze sobą spokrewnieni. Takie samo nazwisko skłoniło mnie jednak, żeby poświęcić nieco miejsca na notkę o pochodzącym z Łodzi krajoznawcy.

Wędrując po Beskidzie Sądeckim jednym z przystanków mojej podróży było schronisko na Jaworzynie Krynickiej. Piękne miejsce – swoją drogą obok Chaty Górskiej Cyrla jest to, moim zdaniem, najfajniejszy tego typu obiekt w całym Beskidzie Sądeckim! Szczególnie polecam żurek w chlebku!

Przejdźmy jednak do konkretów. Nieco poniżej schroniska na Jaworzynie Krynickiej znajduje się ośrodek – muzeum PTTK. Żeby tam wejść, należy pobrać klucz z recepcji schroniska. W środku zobaczyć można – jak to w muzeum – stare zdjęcia, mapy, kroniki oraz inne pamiątki.

Na jednej ze ścian moją szczególną uwagę przykuła tablica poświęcona postaci Aleksandra Siemiradzkiego. Poniżej znajduje się kilka zdjęć z muzeum, wśród nich także to, na którym możecie przeczytać biografię wspomnianego zasłużonego działacza turystyki górskiej PTTK.

aleksander_siemiradzki_1Notka biograficzna – po kliknięciu otworzy się większy obrazek, na którym bez problemu widać cały tekst.

aleksander_siemiradzki_2
aleksander_siemiradzki_3
aleksander_siemiradzki_4
aleksander_siemiradzki_5

Wkrótce kolejne wpisy z Beskidu Sądeckiego, tym razem dotyczące bezpośrednio Henryka Siemiradzkiego!

Podziel się tą wiadomością: