Ze Strzałkowa pochodzi ksiądz Stanisław Kostka, który swoją posługę kapłańską sprawował daleko od naszych stron.

Czerwiec 2023 r., fot. Paweł Dudek

Stanisław Kostka urodził się 12 października 1920 roku w Strzałkowie. Ukończył gimnazjum, a następnie rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchowne w Krakowie, którą kontynuował w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wielkopolskim. 29 czerwca 1951 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafiach Świdwin, Dobiesław oraz Kołczyn. Był potem notariuszem Sądu Biskupiego w Gorzowie Wielkopolskim. 1 września 1958 roku został skierowany do pracy jako kapelan w Domu Pomocy Społecznej w Moryniu. Powodem takiej decyzji były problemy zdrowotne księdza Stanisława. Był też kapelanem Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. W czasie pracy w Domu Pomocy Społecznej wspomagał także miejscową parafię w Moryniu. W sumie w miejscowości tej przepracował 45 lat.

Zmarł 14 kwietnia 2003 roku w godzinach wieczornych. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się dwa dni później, 16 kwietnia w kościele parafialnym w Moryniu. Mszę świętą pod przewodnictwem biskupa Jana Gałeckiego koncelebrowało 27 kapłanów. Homilę wygłosił ks. prał. Aleksander Jaszczur – prepozyt Myśliborskiej Kapituły Kolegiackiej. Na mszy kapłana żegnali m.in. przedstawiciele pracowników DPS, Sióstr Samarytanek oraz proboszcz ks. kan. Tadeusz Marszalewski. Biskup Gałecki określił księdza Stanisława Kostkę jako człowieka dobrego oraz wielkiego poprzez swoje cierpienie, a także gorliwego kapłana.

Ciało księdza Stanisława Kostki zostało przewiezione do Strzałkowa, gdzie po uroczystościach pogrzebowych spoczęło w rodzinnym grobie na miejscowym cmentarzu.

Czerwiec 2023 r., fot. Paweł Dudek

Informacje te zaczerpnąłem z „Niedzieli”, edycja szczecińsko-kamieńska, nr 19/2003. Nie posiadam póki co żadnych innych informacji (zwłaszcza fotografii księdza), ale mam nadzieję, że kiedyś do takowych dotrę.

Be Sociable, Share!